STOWARZYSZENIE - Stowarzyszenie Piast Gliwice

Przejdź do treści

Menu główne:

AKTUALNOŚCI
18-go czerwca 1945 r. w klubie „Perełka” mieszczącym się przy ul. Zwycięstwa powołano do życia organizację sportową, która nazajutrz w Urzędzie Miejskim zarejestrowano pod nazwą KS Piast Gliwice. W skład pierwszego zarządu weszli głównie repatrianci ze wschodu. Pierwszym prezesem klubu został ówczesny prezydent Gliwic Wincenty Szpaltowski.
Ważnym wydarzeniem w historii klubu była fuzja z GKS Gliwice. Miało to miejsce w 1964 r. GKS „Piast” stał się od tamtej pory największym i najbardziej prężnym klubem w całym województwie Katowickim. W okresie największego rozwoju, który przypada na prezesurę Lesława Kusia (lata 1968/74) w klubie działało 16 sekcji, sport uprawiało około 5 tysięcy zawodniczek i zawodników, co stawiało Piasta drugim do liczby członków po warszawskiej Legii klubem.

Potem nastąpił powolny upadek klubu. Jedną z głównych przyczyn były przemiany ustrojowe i gospodarcze. Ówcześni działacze w nowej rzeczywistości nie potrafili znaleźć skutecznego sposobna finansowanie działalności statutowej. Podjęto próby najpierw związania się z wojskiem. Klub zmienił nazwę na Miejsko-Cywilny Klub Sportowy GKS Piast. Próbowano też fuzji z Bumarem Łabędy (Bumar-Piast Gliwice.) Nie przyniosło to jednak spodziewanych efektów i ostatecznie wiosną 1993 roku wycofano drużynę seniorów z rozgrywek.

W 1995 r. wybrano nowy Zarząd, który podjął się misji przywrócenia znaczenia na sportowej mapie Polski nazwy Piast Gliwice. Konsekwencja, upór w działaniu doprowadziły do reaktywacji najpierw pierwszego zespołu sekcji piłki nożnej, a potem do ponownego wprowadzenia tej drużyny do II ligi. Stało się to w roku 2003. Ważną rolę w tym procesie odrodzenia odegrały władze miasta. Prezydent Zygmunt Frankiewicz wspólnie ze swoim zastępcą Piotrem Wieczorkiem wspierały poczynania klubu. W sezonie 2007/08 zespół po raz pierwszy w historii klubu i Gliwic awansował do Ekstraklasy. Drużyna utrzymała się w Ekstraklasie zajmując na koniec rozgrywek 11 miejsce w tabeli.
W latach 70-tych największą popularnością cieszyła się piłka nożna. Zespół należał do czołowych drużyn II ligi i kilkakrotnie bliski był awansu do I ligi. Za największy jednak sukces tamtego okresu uważa się awans do finału Pucharu Polski, który miał miejsce w 1978 r. Piast przegrał jednak ten finał z Zagłębiem Sosnowiec 0-2.
Na początku lat 80-tych, mimo kryzysu politycznego i gospodarczego jaki panował wtedy w Polsce bardzo dobrze radzili sobie piłkarze. Zespół ponownie otarł się o pierwszą ligę przegrywając jednak rywalizację Pogonią Szczecin. W 1983 roku po raz drugi gliwiczanie zagrali w finale Pucharu Polski, tym razem ulegając Lechii Gdańsk 1-2. Ostatni w tamtej dekadzie sukces piłkarze zanotowali w 1987 r. Wtedy to drużyna prowadzona przez Fryderyka Cholewę zajęła trzecie miejsce w lidze i zagrała baraże o wejście do I ligi z Bałtykiem Gdynia. W tym dwumeczu lepszy jednak okazał się zespół z Trójmiasta.
dowiedz się więcej
SPONSORZY
                                                                                                                                                                                               
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego